Różne sposoby na kaca: sprawdź, jak dotychczas sobie z nim radzono!
Tak długo, jak istniał alkohol, ludzie szukali lekarstwa na zmęczenie, nudności i bóle głowy, które mogą towarzyszyć kacowi następnego dnia. Mówi się, że nie ma magicznego sposobu na kaca, zatem sprawdźmy, co dotychczas pomagało uśmierzyć jego skutki. A może my mamy na to inny sposób? Porozmawiajmy więc o kacu!
Jak szybko wyleczyć kaca?
Musimy postawić sprawę jasno – kac przypomina organizmowi o niebezpieczeństwach związanych z nadmiernym pobłażaniem sobie. Leczenie objawów zatrucia alkoholem może pomóc Ci poczuć się lepiej. Poznaj domowe środki zaradcze, które mogą złagodzić objawy kaca:
1. Czym się strułeś, tym się, lecz?
Kac jest formą odstawienia alkoholu, więc wiele osób twierdzi, że wypicie jednego drinka następnego ranka może pomóc złagodzić kaca. Jednak my nie polecamy tej metody, dlaczego? Krótko mówiąc, podtrzymujesz cykl, a nie zajmujesz się problemem.
2. Pij wodę
Alkohol sprzyja częstszym wizytom w toalecie, ponieważ hamuje uwalnianie hormonu, który zmniejsza objętość moczu wytwarzanego przez nerki. Jeśli po spożyciu alkoholu występują: biegunka, pocenie się lub wymioty, możesz być jeszcze bardziej odwodniony. Chociaż nudności mogą utrudniać wypicie szklanki soku, to nawet kilka łyków wody może złagodzić kaca.
3. Załaduj węglowodany
Wprowadź trochę węglowodanów do swojego organizmu. Picie może obniżać poziom cukru we krwi, więc teoretycznie zmęczenie i bóle głowy związane z kacem mogą wynikać z pracy mózgu bez wystarczającej ilości głównego paliwa. Co więcej, wiele osób zapomina o jedzeniu podczas picia, a to dodatkowo obniża poziom cukru we krwi. Tosty i sok to sposób na delikatne przywrócenie normalnych poziomów.
4. Daj sobie czas
Twoje ciało musi nadrobić zaległości i zmetabolizować spożyty alkohol. Innymi słowy, prześpij się.
5. Nawadniaj się elektrolitami
Napoje z elektrolitami pomogą Ci zatrzymać wodę. Płyny, takie jak zupa bulionowa lub izotoniki, również pomogą zastąpić sól i potas, które tracisz podczas częstego oddawania moczu podczas picia.
6. Postaw na słone przekąski
Spożywanie słonych potraw może pomóc uzupełnić poziom sodu w organizmie, który może również zostać wyczerpany po intensywnym piciu. Oto niektóre z najlepszych przykładów – pikle, oliwki czy rosół z makaronem.
7. Zjedz banana
Banany są dobrym źródłem potasu, ważnego elektrolitu, który może ulec wyczerpaniu po wypiciu. Niski poziom elektrolitów może przyczyniać się do objawów kaca, takich jak zmęczenie, ból głowy, nudności, skurcze mięśni i niski poziom energii. Jeden banan zawiera 425 miligramów potasu, czyli około 12% zalecanej dziennej dawki. Inne pokarmy bogate w potas to awokado, szpinak, ziemniaki pieczone czy łosoś.
8. Zrób sobie jaja
Jajka zawierają aminokwasy, takie jak cysteina, które mogą pomóc w usuwaniu aldehydu octowego z organizmu. Aldehyd octowy powstaje podczas metabolizmu alkoholu. Kiedy dużo pijesz, twoje ciało nie może wystarczająco szybko metabolizować aldehydu octowego. Jego zbyt duża obecność we krwi wiąże się z objawami kaca, takimi jak ból głowy, pocenie się, nudności i wymioty.
9. Kawa czy herbata?
Wypij kawę lub herbatę. Kofeina może nie mieć żadnych specjalnych właściwości przeciw kacowi, ale jako środek pobudzający może Ci pomóc.
10. Weź długi prysznic
Odświeżenie może zdziałać cuda dla twojego umysłu. Uważaj jednak, aby woda nie była zbyt gorąca, w przeciwnym razie ciepło może uderzyć ci do głowy i wywołać mdłości. Świetną opcją jest też prysznic przy otwartym oknie, by zaczerpnąć trochę świeżego powietrza – błogość!
Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem na pozbycie się kaca jest picie z umiarem, pozostawanie nawodnionym i niepicie na pusty żołądek. Co jeszcze możemy dorzucić do tej listy? Suplement diety MYRKL, który przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Gdzie tkwi „haczyk”? Zażyj dwie kapsułki na dwie godziny przed piciem alkoholu i czuj się odświeżony następnego dnia!
2023/05/MYR/K/OP_13.